18.12.2016 GODZ. 16:00 FINAŁ 

W Teatrze Muzycznym Capitol Chór Komentujących Wrocławian zakończył swoją dwuletnią działalność. Podczas niedzielnego koncertu na Dużej Scenie zabrzmiały wszystkie dotychczas wyśpiewane pieśni plus nowa - komentarz do wygłoszonych wcześniej komentarzy, a każdy widz (widownia była pełna!) otrzymał płytę z nagraniami wszystkich pieśni Chóru.

Rafał Zieliński w Gazecie Wyborczej Wrocław: Chór Komentujących Wrocławian wydaje się ucieleśnieniem idei ESK. Zaangażowali się w niego mieszkańcy miasta, śpiewali o rzeczach ważnych. Nie było podziałów: najmłodsza członkini ma sześć lat, najstarsi ponad siedemdziesiąt, w składzie znaleźli się prawnicy, dentystka, biotechnolodzy, studenci, lekarze, emeryci, informatycy, tłumacze, sportowcy, właściciele firm, politolodzy, krawiec, policjantka... Połączyła ich odpowiedzialność za miasto, namawiają do bycia życzliwym, do porozumienia. Piętnują, ale nie hejtują. I wszystko to, co robią, sprawia im wielką frajdę - tak zaangażowanych i pracowitych artystów chciałby mieć u siebie niejeden kierownik chóru czy teatru. 
Czy dużo rzeczy pozostanie w mieście po ESK 2016? Nie wiadomo. Ale dobrze by było, gdyby jedną z nich był ten właśnie Chór. Komentujący, wrocławski, oryginalny i bardzo sympatyczny.
Brawo za pomysł i za wykonanie. Brawo, Chór! CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZOBACZ FOTO, WIDEO Z KONCERTU 


19.11.2016 W foyer Narodowego Forum Muzyki Chór zaśpiewał Pieśń Ósmą o Europejskiej Stolicy Kultury - ESK jest w nas

01 VIII ChorKomentujacychWroclawian fotLukaszGiza 1


27.10.2016 Chór zaśpiewał piosenkę tytułową na koncercie z cyklu Nut Ferment w Teatrze Muzycznym Capitol.

NF CHor

Nowa odsłona cyklu - Nut Ferment w Koalicji Miast - pokazała zespoły z miast, które ubiegały się wraz z Wrocławiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Cykl ten - rejestrowany na żywo muzyczny talk-show, który można oglądać na YouTube i na stronie nutferment.pl - w każdym odcinku pokazuje trzy zespoły, których występy poprzedzone są wykonaniem piosenki tytułowej Nut Ferment, ciśnienie nut. Śpiewali ją zawsze aktorzy Capitolu, tym razem przed publicznością wystąpił w tym utworze Chór Komentujących Wrocławian. 

 

8.10.2016 CHÓR ZAŚPIEWAŁ PRZY KATEDRZE ŚW. MARII MAGDALENY WE WROCŁAWIU

podczas obchodów Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej na rzecz Hospicjum Bonifratrów oraz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci we Wrocławiu.

ZDJĘCIA DZIĘKI UPRZEJMOŚCI PANA PAWŁA WOJTALA


24.09.2016 CHÓR WYSTĄPIŁ - Z POWTÓRKĄ PIEŚNI VII - NA PODWÓRKU GEPPERTA (UL. OFIAR OŚWIĘCIMSKICH 1/2). 
„Podwórko Gepperta” chce wystartować w 2017 roku w konkursie WBO (Wrocławski Budżet Obywatelski) z projektem rewitalizacji-remontu tego właśnie podwórka. Dlatego też organizatorzy zaprosili wrocławian do rozmów, lepszego poznania się i współpracy - a Chór wystąpił jako przykład kultury obywatelskiej ;)

ZDJĘCIA DZIĘKI UPRZEJMOŚCI PANA PAWŁA WOJTALA


Pieśń Siódma Chóru Komentujących Wrocławian dedykowana była wrocławianom i uczestnikom 4. Nocnego Półmaratonu Wrocław 2016. Chór zaśpiewał ją 18 czerwca 2016 roku o godzinie 21:45 na „czerwonej pufie”,na Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich, pomiędzy Mostem Pokoju a Mostem Grunwaldzkim. Chór wykonał Pieśń Siódmą „Obywatele chórzyści”, a także powtórzył Pieśń Pierwszą „Szanta na sukces” i Drugą „Wrocław nocą wciąż”.

Rzeczywistość komentować
to obywatelski głos.
Miejskie sprawy opiniować,
tutaj można mówić wprost.
Przecież śpiewać może każdy,
śpiewaj z nami także ty!
Gdy jest temat dla nas ważny
warto wiedzieć, warto być.
ZAMIAST W DOMU TYLKO SIEDZIEĆ,
PRZED TELEWIZOREM GNIĆ,
ALBO PO GALERIACH LATAĆ -
LEPIEJ TAK NAPRAWDĘ ŻYĆ.

Tekst Pieśni Siódmej napisała chórzystka Katarzyna Posielężna, muzykę - Rafał Karasiewicz.

 

fot. Łukasz Giza


 

POSŁUCHAJ TRÓJKOWEJ AUDYCJI MAGDY SKAWIŃSKIEJ O CHÓRZE

chkw333


 

Chór spotyka się regularnie na próbach od listopada 2014r., i to chórzyści decydują, o czym i gdzie będą śpiewać.

Zaprosiliśmy do niego wrocławian powyżej 16. roku życia. Nie musieli umieć śpiewać, musieli natomiast koniecznie mieć poczucie humoru i nie być obojętnym na to, co się w mieście dzieje. Są to Obywatele różniący się pod każdym względem: wieku, zainteresowań, zawodów. W tej różnorodności jest siła Chóru, który opiewa to, co w mieście ciekawe, piękne i mądre, nie szczędząc razów temu wszystkiemu, co nudne, brzydkie i głupie.Trochę jak w greckim teatrze – są głosem wspólnoty, wzmagającym napięcie albo przeciwnie, wyciszającym konflikty.

Oto oni:

 

Kierownikiem chóru, który służy chórzystom wsparciem literackim w układaniu tekstów, jest Marek Kocot, aktor, autor scenariuszy, twórca Antykabaretu, muzykę tworzy Rafał Karasiewicz, pianista i kompozytor, a chórmistrzem jest Tomasz Leszczyński, wokalista i aktor Capitolu.

Chórzyści:

Anita Antonik, Małgorzata Budek, Aneta Augustyn, Joanna Biernacka, Alina Bilińska-Synowiec, Bożena Bochenek, Angelika Chochorowska, Agata Czajka* , Jolanta Dzieruk , Urszula Ferenc, Joanna Frydryszak, Anna Gąsiorek, Anna Gibała-Wojtal, Marta Głąb, Lidia Górna, Magdalena Hałajda, Janina Jachna, Alicja Jarząb, Lucyna Jurkiewicz, Ariadna Kamińska, Ewa Karnkowska, Katarzyna Klekotko, Marta Kopeć, Masha Kotova, Karolina Kowalska-Żyłka*, Elżbieta Krasnosielska, Barbara Teresa Kuchmistrz, Anna Kuruluk, Barbara Lenartowicz, Urszula Lubecka, Teresa Łamasz, Grzegorz Majewski, Maciej Makosch, Adrian Marendziak*, Wioletta Martyka, Ewa Michalkiewicz, Julia Miler, Jadwiga Mirgos, Małgorzata Mirgos , Zbigniew Mizio, Leszek Mrozowski, Ewelina Nanowska, Aleksandra Ososińska*, Elżbieta Pilarska, Katarzyna Posielężna, Jacek Posielężny, Ewa Rapacz, Leon Rapacz, Kamila Rogowska, Malwina Sachs, Wiesław Samek, Anita Sklenicka, Maria Sobolska*, Piotr Stadnicki, Krystyna Stolarczyk*, Hubert Stolarski, Mirosława Szuba, Franciszek Tomera, Jolanta Witkowska, Paweł Wojtal, Wiktoria Wojtal, Jolanta Wysoczańska, Aleksandra Żołądek*

Wszelkie pytanie organizacyjne można kierować do koordynatorki chóru, Renaty Majewskiej, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

*Gwiazdką oznaczone są osoby, ktore nie biorą już udziału w pracach Chóru


PIEŚŃ PIERWSZA: SZANTA NA SUKCES
20 marca 2015, Dom na wodzie

My, mieszkańcy tego miasta,
Trochę pro-, a trochę anty-,
Komentarzom, co w nas drzemią,
Damy wyraz w formie szanty.

Szanta na sukces otworzyła 36. Przegląd Piosenki Aktorskiej. To był pierwszy publiczny występ Chóru, oficjalna inauguracja działalności. W pieśni mowa jest o tym, że leżący nad Odrą Wrocław leży do niej (w najlepszym wypadku) bokiem i nie korzysta z rzeki jak należy.

Cumujący w sąsiedztwie Mostu Grunwaldzkiego Dom na wodzie to pierwszy dom na wodzie wybudowany w Polsce. Ma 250 m2, pełne wyposażenie i jest obiektem całorocznym. Do współpracy przy jego realizacji został zaproszony Paweł Barczyk, który jest autorem koncepcji architektonicznej bryły budynku i projektant wnętrza Przemysław Stawski, którzy wspólnie z inwestorem Kamilem Zarembą są autorami tego pierwszego w Polsce założenia. 


PIEŚŃ DRUGA: WROCŁAW NOCĄ WCIĄŻ

23 czerwca 2015 - Noc Świętojańska, nocny autobus MPK na trasie Kino Nowe Horyzonty – Plac Grunwaldzki – Teatr Muzyczny Capitol

Inspiracją do powstania pieśni były spacery po nocnym Wrocławiu i podróże nocnymi autobusami. Cieszymy się, że Wrocław to miasto, które nie zasypia. Radują oczy wrocławskie neony. Chlubimy się gazowymi latarniami na Ostrowie Tumskim, które co wieczór zapala niestrudzony latarnik. Wszystkim paniom chcielibyśmy wręczyć kwiaty, które przez całą dobę na Placu Solnym sprzedają wrocławskie kwiaciarki. Z pokorą kłaniamy się hrabiemu Fredrze, który ze swojego pomnika na Rynku przygląda się naszym poczynaniom. I ostrzegamy: patrzcie uważnie pod nogi, by nie potknąć się o krasnale i skrzaty, które biegają po całym mieście.

Jednocześnie martwi nas to, że wciąż po zmroku, w oparach alkoholu wychodzą na ulice upiory i demony, które nam wszystkim uprzykrzają życie i nie napawa nas to dumą.
Często narzekamy na śmieci, brud i nieprzyjemną woń w nocnych autobusach. Ale to nie autobusy są winne. To my sami, kochani, wsiadamy do nich z pitami, knyszami, keczupem i majonezem. To my wnosimy puszki z niedopitym piwem, które potem turlają się po podłodze. Jeśli chcemy podróżować czysto i komfortowo - zmieńmy to.

chkw2KLIKNIĘCIE W OBRAZEK OTWIERA LINK DO ARTYKUŁU GAZETY WYBORCZEJ WROCŁAW [WIDEO]

 


PIEŚŃ TRZECIA: ZAKAZY
7 listopada 2015, ulica Oławska

Trzeci występ Chóru to pieśń o zakazach. 

Jak się okazuje,
Najłatwiej się zakazuje -
Zamiast z sensem zaplanować,
Lepiej zablokować.

Taką diagnozę stawiają Komentujący Wrocławianiu naszemu, zaraz po narzekaniu, ulubionemu narodowemu sportowi, czyli ZAKAZYWANIU. W dalszej części pieśni Chór szydzi z idiotycznych zakazów, a jaki jest finał, warto obejrzeć na filmie zrealizowanym podczas występu Chóru.

{youtube}Qlo29y0YXO0{/youtube}


fot. Marcin Kondarewicz


PIEŚŃ CZWARTA: ZWOLNIJ, ZWOLNIJ, OPRZYTOMNIJ
28 grudnia 2015, Podwórko Teatru Muzycznego Capitol

031 ChorKomWroc IV fot Lukasz Giza 1

„Nie mam czasu." „ Śpieszę się." „ Na kiedy? – Na wczoraj." „ Muszę nadgonić." „Teraz!" „Już?" „Deadline mnie ciśnie." „Kiedyś się spotkamy, kiedyś pogadamy, kiedyś znajdziemy czas." „ Za jakiś czas." „Na czas." „Po czasie..." „Jutro, jutro, wszystko jutro."

Mówi Marek Kocot, kierownik Chóru:
– Staliśmy się niecierpliwi. Wciąż w biegu, jakby trwał jakiś gigantyczny wyścig. Każda chwila, w której nie jesteśmy on-line, jest chwilą straconą. Technologie stworzone po to, by nam było bliżej do siebie, byśmy mieli więcej czasu na odpoczynek, dla dzieci, dla rodziny, dla znajomych - tak naprawdę zawładnęły nami, wzięły w niewolę, szantażują uciekającymi sekundami. Laptopy na kolanach, twarze skupione na ekranach smartfonów, fejsbuki, messengery, tweetery i przymus rozmawiania przez komórkę w każdym miejscu, o każdej porze. W sieci mamy setki znajomych, podświadomie oczekujemy od nich polubień i komentarzy, ale kiedy ostatnio spotkaliśmy się z którymś z nich twarzą w twarz i zamieniliśmy parę słów? Dzwonki telefonów, sygnały smsów w teatrze, w kościele, podczas uroczystości – to nasza rzeczywistość... Chór Komentujących Wrocławian mówi dość! Nie dajmy się zwariować, nie ulegajmy presji braku czasu!

Czwarta pieśń Chóru Komentujących Wrocławian, którą odśpiewano na podwórku Teatru Muzycznego Capitol w poniedziałek 28 grudnia o godzinie 18.15 to zarazem apel i życzenia noworoczne dla nas samych, mieszkańców wielkiego miasta. Tytuł „Zwolnij, zwolnij, oprzytomnij" jest bardzo wymowny.

Ref. W nowym roku zwolnij kroku;
Już nie goń czasu - pojedź do lasu.
Wyjdź raz z domu bez smartfonu,
Zamiast na „fejsie", po mieście przejdź się.
Zwolnij, zwolnij, oprzytomnij!

Nie myśl o „dedlajnie", poczuj, że jest fajnie;
Zamiast siedzieć w sieci, znajdź czas dla dzieci.
Zamiast czas gonić, zacznij go trwonić.
Zamiast się śpieszyć, ucz się czasem cieszyć.
Zwolnij, zwolnij, oprzytomnij!

Teksty dotychczasowych pieśni Chóru pisaliśmy wspólnie. Demokratycznie dodawaliśmy linijkę po linijce, słowo po słowie. Tym razem stało się inaczej. Tym razem demokratycznie, w głosowaniu, spośród siedmiu zgłoszonych na konkurs propozycji wybraliśmy tekst, który najbardziej nam się spodobał. Autor pozostaje anonimowy. Muzykę napisał Rafał Karasiewicz. Chór przygotował wokalnie i poprowadził Tomasz Leszczyński.

FOTO ŁUKASZ GIZA / TEATR MUZYCZNY CAPITOL

 


PIEŚŃ PIĄTA: RECYKLIZACJA
29 lutego 2016, Barbara infopunkt / kawiarnia / kultura

027 Piesn V Chor Kom Wroc fot Lukasz Giza 1

 

Premierowe wykonanie Pieśni Piątej miało nastąpić przed Barbarą, od strony ul. Kazimierza Wielkiego. 
Ale nieubłagana zimowa aura wymusiła jednak rezygnację z występu plenerowego i Chór zaśpiewał pod gościnnym dachem Barbary. 
Pieśń o recyklingu surowców, myśli i słów zaśpiewana została w miejscu, które powróciło do życia - w nowej funkcji, w dniu, który - złożony z odzyskanych minut - pojawia się w kalendarzu raz na cztery lata.
 

 

FOTO ŁUKASZ GIZA / TEATR MUZYCZNY CAPITOL

 


PIEŚŃ SZÓSTA: CYKLOCHODNIK

23 kwietnia 2016, Plac Wolności

23 kwietnia o godzinie 15 na Placu Wolności, przed gmachem NFM Chór Komentujących Wrocławian wraz z członkami Stowarzyszenia Akcja Miasto i Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej wykonał Pieśń Szóstą, zatytułowaną CYKLOCHODNIK

 

Mówi Marek Kocot: - Cyklochodnik to wspólna przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Na cyklochodniku trwa walka o miejsce. Chcemy z tym skończyć. Chcemy zawrzeć swoisty sojusz pieszo-rowerowy oparty na wzajemnej życzliwości i uprzejmości. O tym traktuje najnowsza pieśń Chóru. 

 

FOTO ŁUKASZ GIZA / TEATR MUZYCZNY CAPITOL

 

 


 

PIEŚŃ SIÓDMA: OBYWATELE CHÓRZYŚCI

 

8 czerwca 2016r. o godzinie 21:45 na „czerwonej pufie”, na Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich, pomiędzy Mostem Pokoju a Mostem Grunwaldzkim.

 

Najnowsza pieśń Chóru Komentujących Wrocławian dedykowana była wrocławianom i uczestnikom 4. Nocnego Półmaratonu Wrocław 2016.  To właśnie Mostem Grunwaldzkim biegli uczestnicy półmaratonu. 
Chór wykonał Pieśń Siódmą „Obywatele chórzyści”, a także powtórzył Pieśń Pierwszą „Szanta na sukces” i Drugą „Wrocław nocą wciąż”.

 

Rzeczywistość komentować
to obywatelski głos.
Miejskie sprawy opiniować,
tutaj można mówić wprost.
Przecież śpiewać może każdy,
śpiewaj z nami także ty!
Gdy jest temat dla nas ważny
warto wiedzieć, warto być.
ZAMIAST W DOMU TYLKO SIEDZIEĆ,
PRZED TELEWIZOREM GNIĆ,
ALBO PO GALERIACH LATAĆ -
LEPIEJ TAK NAPRAWDĘ ŻYĆ.

Tekst pieśni napisała chórzystka Katarzyna Posielężna, muzykę - Rafał Karasiewicz. 

 

fot. Łukasz Giza

 

 

 


 

logoesk